Mediálne centrum - Aktuality - Nepodceňujme správny výber

Nepodceňujme správny výber

Publikované 05.01.2022

Pravidelný a dostatočný pitný režim je pre ľudský organizmus nevyhnutný a jeho zanedbávanie neprináša nič pozitívne, práve naopak. Následkami dehydratácie v rôznych štádiách môžu u človeka nastať migrény, problémy s tlakom, srdcom, kolapsy, dokonca až zlyhávanie orgánov.

Ak sa rozhodneme v rámci nášho zdravia a správneho fungovania dodržiavať odborníkmi odporúčaný denný príjem tekutín, služba nášmu telu tým nekončí. Výber nápoja je totiž minimálne taký dôležitý, ako jeho pravidelný a dostatočný príjem. Ale teraz úprimne, koľkí z nás čítajú etikety s presným zložením výrobku? Málokto. Ak siahneme v regáli po fľaši s minerálkou, alebo sladeným nápojom, etiketa je pravdepodobne to posledné čo nás zaujíma. Aj s prihliadnutím na fakt, že piť potrebujeme každý deň, nákupy balených nápojov sa už zautomatizovali natoľko, že sa z nich stala absolútna rutina, pri ktorej do nákupných vozíkov a kufrov našich áut znášame veľké balenia minerálnej vody pre celú rodinu. Riadime sa chuťou, obalom, reklamou. A tu môže nastať problém...

Minerálne vody, liečivé vody, stolové vody, vody s príchuťou. V obrovskom množstve nápojov na pultoch našich obchodov, ktoré neraz laicky pomenúvame jednotným názvom „minerálky“, sú zásadné rozdiely a s tým súvisiace aj špecifiká.

Možno ste nevedeli, že...

  • konzumáciu liečivých vôd, ktoré môžete kúpiť v lekárňach, ale aj v potravinách  treba pozorne strážiť a ich dlhodobé používanie je nutné konzultovať s odborníkom. Nie je vhodné vypiť viac ako 1-2 poháre denne
  • vody s vysokou mineralizáciou a s vyšším obsahom sodíka nie sú vhodné pre dojčatá, ani pri príprave ich stravy. Voda s obsahom fluoridov nad 1,5 mg/l nie je vhodná na pravidelnú konzumáciu pre deti do siedmich rokov
  • vodu s obsahom oxidu uhličitého by nemali piť deti, ale ani osoby trpiace na kardiovaskulárne ochorenia, na gastritídu, alebo na vredové ochorenie žalúdka. Taktiež by sa jej mali vyhýbať diabetici so sklonom k acidóze
  • dlhodobé pitie minerálky s vysokým obsahom horčíka (Mg), môže viesť  k zhoršeniu vstrebávania vápnika do organizmu
  • vysoký obsah vápnika (Ca) a veľmi nízky pomer horčíka môže zase spôsobovať závažné žalúdočné problémy
  • dlhodobé pitie minerálnych vôd s vysokým obsahom sodíka (Na) môže podporovať  hypertenziu (vysoký krvný tlak)
  • sladenými minerálkami do seba dostávame zbytočné kalórie, navyše aj plno umelých farbív a aróm
  • balenú minerálnu vodu by sme nemali nechávať vystavenú na priamom slnečnom žiarení, môžu sa v nej premnožiť baktérie.

Tieto príklady ale zďaleka nie sú všetky. Pravidelné a dlhodobé pitie minerálnych vôd môže byť pre náš zdravotný stav determinujúce do takej miery, že nám môže viac ublížiť ako pomôcť.

Vo všeobecnosti platí, že značky treba striedať a hlavne nikdy netreba zabúdať na svoj zdravotný stav a prípadné diagnózy, ktoré so sebou prinášajú neraz aj značné obmedzenia. Uvádza to na svojich webových stránkach aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, no potvrdzujú to aj mnohí lekári. Napríklad budúce mamičky by tiež mali byť opatrné.

„Minerálne vody sú síce super, ale ich nadmerný príjem môže mať veľké množstvo nežiadúcich účinkov. Napr. niektoré minerálne vody môžu obsahovať vyšší obsah NaCl a tak vo zvýšenej miere spôsobovať tzv.zadržiavanie vody v organizme, ktoré sa napríklad u budúcej mamičky prejaví opúchaním dolných končatín, zaťažením obličiek a obehového systému, čo predstavuje vážny zdravotný problém,“ hovorí gynekologička a pôrodníčka MUDr. Jana Mikulová.

Správny pitný režim je dôležitý aj pre nenarodené bábätká

Správna hydratácia je dôležitá pre zachovanie správneho obehu krvi. Krv distribuuje kyslík a všetky potrebné látky pre matku a pre plod. Vplyvom dehydratácie je, laicky povedané, krv hustejšia čím je ohrozený aj správny vývoj bábätka. Najideálnejšou a najzdravšou voľbou pitného režimu je čistá voda.

„Nedostatok vody v organizme vo vyššom štádiu tehotenstva, niekedy už aj v II.trimestri, môže byt zodpovedný za tzv. falošný poplach- odborne Braxton-Hicksove kontrakcie. Nie sú pravidelné, nesilnejú, objavujú sa k večeru alebo po zvýšenej fyzickej námahe, ale vedia poriadne vyplašiť  budúcu mamičku a jej okolie. Mamička po pôrode zase vo zvýšenej miere krváca, vplyvom hormonálnych zmien sa viac potí a hlavne u nej začína laktácia. Toto všetko vyžaduje zvýšený príjem tekutín v rôznej forme- tuhá strava tvorí cca 20% príjmu vody do tela, potom sú to najčastejšie polievky, bylinné čaje na podporu laktácie, riedené ovocné šťavy a polovica objemu by mala byť čista voda,“ dodáva MUDr. Jana Mikulová

Nepodceňujme poklad, ktorý máme doma

Máme veľké  šťastie, že v našich podmienkach máme prístup k zdravotne nezávadnej vode. Stačí len otočiť vodovodný kohútik. Pitnú vodu, ktorá je pravidelne a prísne kontrolovaná, tak máme k dispozícii neustále. Celé naše rodiny môžu pohodlne a bez námahy dodržiavať správny a odporúčaný pitný režim.

Nemalú úlohu pri výbere nápojov hrá určite aj cena

Za dostatočný pitný režim postavený na kvalitnej pitnej vode, ktorú do našich domácností privádza Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s.  zaplatí trojčlenná rodina len 4,60 € ročne. A to je s nákupom rovnakého objemu minerálnych vôd v hodnote niekoľkých stoviek eur ročne neporovnateľný rozdiel, čo poviete?

 

NAHLÁSENIE PORUCHY E-služby

Ostatné články

Otvorený list

22.07.2024

20 odtieňov modrej

12.04.2023